Evinizin Deprem Riskini Öğrenebilirsiniz!

 Evinizin Deprem Riskini Öğrenebilirsiniz!

26.09.2019 - 23:08

Güncelleme : 28.09.2019 - 20:07
46 views

İstanbul’da ardıardına gelen depremlerin ardından vatandaşların aklına evlerinin ne kadar depreme dayanıklı olduğu sorusu geldi. Vatandaşlar evlerinin deprem, sel gibi afetlerde riskli olup olmadığını riskli yapı tespiti yaptırarak öğrenebiliyorlar. Riskli yapı tespiti nasıl yapılır? haberimizden öğrenebilirsiniz.

Bazı kurum ve kuruluşlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı olarak riskli yapı tespiti konusunda yetkilendirilmişlerdir. Bu kuruluşların listesine Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğünün internet sayfasından ulaşılabilmektedir. Bu sayfada kuruluşların adres ve telefon bigileri yer alıyor.

Başvuru İçin Neler Gerekli?

Evinizin riskli olup olmadığını öğrenebilmeniz için yapı sahibinin dilekçe, güncel tapu durum belgesi ve bir kimlik fotokopisi ile ilgili kuruluşlardan birine başvurması yeterli. Yapılan inceleme sonucunda eğer yapı doğal afetlere karşı riskli bulunursa, ev sahibine yapının riskli bulunduğuna dair tebligat gönderiliyor. Yapı sahibi isterse duruma 15 gün içerisinde itiraz edebiliyor. Bu durumda yetkili heyet yeniden bir inceleme gerçekleştiriyor. Bu incelem sonunda da yapı riskli bulunursa yapının 60 gün içinde yıkılması gerekiyor.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın